chov

19. března 2010 v 20:50 |  Achatina(Africký šnek)

Achatina
Oblovky (achatiny) patří mezi velmi nenáročné obyvatele terárií. Oblovky patří mezi největší suchozemské plže. Jejich domovem je západní tropická Afrika. Terárium
Chov je velice snadný. Potřebujeme terárium nebo jakoukoliv jinou větší skleněnou nádobu. Jako substrát můžeme použít rašelinu, nebo kokosový substrát (lignocel), který lze zakoupit ve zverimexu (cena kolem 30 kč). Navrch můžeme položit kus mechu, který nám terárium nejen oživí,ale také pomůže udržovat vlhkost. Oblovky vyžadují vlhko (vlhčí se každý den, nebo obden, je dobré vlhčit rozprašovačem na kytky přímo na ně) a teplo, substrát proto zvlhčíme a terárium přikryjeme sklem, nebo jinou pevnou deskou s dýchacími otvory. Teplotu udržujeme mezi 20 - 25°C, při nižších teplotách přestávají být oblovky tolik aktivní. Nepotřebují žárovky ani zářivky, stačí jim teplo z okolních terárií, nebo domácí teplota. Nemá cenu osazovat terárium jakýmikoliv rostlinami, oblovky je brzy zlikvidují všechny. Substrát je třeba alespoň jednou měsíčně vyměňovat.
Velikost chovné nádrže závisí na velikosti a počtu jedinců v ní chovaných (př. dvě achatiny o velikosti 4-5cm a rozměry 40x20x30cm). Občas je potřeba odstranit ze stěn sliz (jde to např.houbičkou na nádobí-pozor:nepoužívat Jar , nebo nějakou stěrkou apod.)
Achatiny alespoň jednou denně rosíme. Při nedostatečné vlhkosti se achatiny zavíčkují (přečkávají tak nepříznivé podmínky), ale mohou i uhynout. Můžeme bez obav rosit po celém teráriu, tedy i na šnečí ulity ( to je dokonce prospěšné, protože jinak by se ,obzvlášť mláďatům, mohla ulita loupat).
Potrava
Oblovky jsou býložravé. Nejraději mají salát, listy pampelišek, ovoce (hlavně jablka) , doslova milují okurky, ale nepohrdnou ani jinou zeleninou .Můžete je krmit zbytky zeleniny z kuchyně, bramborami, vařenou či syrovou mrkví apod. Pekingské zelí jim moc nechutná. Jídelníček je třeba obohacovat vápníkem. Naprostou nezbytností pro správnou tvorbu ulity je sépiová kost (kterou seženete běžně v obchodě s potřebami pro chovatele a stojí pár korun-orientačně 15-20Kč-podle velikosti. Bez sépiové kosti vydrží šneci údajně jen několik dnů. Nebo jako zdroj vápníku můžeme také využít drcené vaječné skořápky, ty je však potřeba rozdrtit najemno. Oblovky potřebují dostatek vápníku pro růst ulity, ale také pro rozmnožování. Při nedostatku oblovky buď samy sobě nebo navzájem obrušují ulity. Pozor: čím víc toho sežerou, tím víc toho z nich vyjde. Proto nepřekrmovat a pravidelně čistit terárium! Napájení není nutné-šneci přijímají vodu z potravy, případně se napijí ze stěny terária při rosení. Achatiny rostou velmi rychle.V 6 měsících mohou mít při vydatném krmení již 16 cm .
Rozmnožování
Když mají oblovky dostatek potravy i vápníku, začnou se rozmnožovat. Oblovky jsou hermafroditi (tzn. mají pohlavní buňky obou pohlaví, jen je potřeba si je vzájemně vyměnit). Achatiny dospívají asi v 1,5 roce. Vajíčka kladou do substrátu v rozmezí 40-200 kusů velikosti hrášku. Mají asi 0,5 cm a tenoučkou vápennou skořápku. Vajíčka můžeme ponechat v chovné nádrži, ale zde hrozí nebezpečí, že je dospělci poškodí. Proto je raději opatrně přemístíme do menší nádoby a udržujeme stejné klima jako u dospělců. Po 10-14 dnech se z vajíček začnou líhnout drobní šnečci se světlou schránkou. Krmíme stejnou potravou jako dospělce. Zabránit rozmnožování se dá dvěma způsoby, buď hodně omezit přísun vápníku, nebo zničit již nakladená vajíčka. Achatina iredalei je živorodý druh.
Oblovky se dorůstají dle druhu kolem 30 cm. Největší z nich je achatina achatina, nejmenší achatina iredalei. Dožívají se v průměru 5-7 let. V ČR patří k nejchovanějším druhům achatina fulica, achatina iredalei, achatina reticulata, achatina immaculata.
Jedná se o nenáročného, dekorativního, nezapáchajícího a netradičního domácího "mazlíčka" (jen je třeba dávat pozor při braní do ruky, kdy je nutné uchopit šneka za prostředek ulity, nikoli za světlejší okraj blíže k tělu, kde šnek roste). Achatiny se obecně "probouzejí" po každém rosení, kdy se vydávají hledat potravu.
Výhody: antialergenní, nenáročný, dlouhověký, zajímavý, velký, nezapáchajcí tvor, vhodný i pro děti (nenáročnost), výdělek za prodej mláďat
Nevýhody: rychle zašpiní stěny terária, většinou noční aktivita (logicky v Africe je přez den vysoká teplota, plži jsou schovaní, večer se sníží teplota a zvýší vlhkost - plži se probudí a hledají potravu).
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama